نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

مشکل خاموش شدن تلویزیون

قطعا تجربه خاموش شدن تلویزیون، زمانی که در حال تماشای آن هستید را داشته اید. خاموش شدن ناگهانی تلویزیون یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای دستگاه شما پیش بیاید. اولین کاری که بعد از بوجود آمدن چنین مشکلی باید انجام دهید این است که، علت خاموش شدن تلویزیون را پیدا کنید.

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بدون دخالت کاربر و به صورت خود ‌به ‌خود باعث خاموش روشن شدن تلویزیون می‌شوند. در این مقاله شایع ترین عللی که باعث روشن نشدن تلویزیون می‌شود و راه‌کارهای لازم برای رفع بعضی از آنها را با هم بررسی می‌کنیم.

پیدا کردن علت خاموش شدن تلویزیون

علت خاموش شدن تلویزیون به عواملی مختلفی از جمله نوع، مدل و برند تلویزیون بستگی دارد، که باید دقیق مورد بررسی قرار بگیرد و دلیل آن به درستی پیدا شود. برای یافتن علت خاموش روشن شدن تلویزیون، می خواهیم در زیر به بررسی رایج‌ترین عیب‌یابی هایی که ممکن است برایتان پیش بیاید بپردازیم. اگر با انجام داد کرهای زیر مشکل شما حل نشد، کافی است بعد از پیدا کردن علت آن، تعمیر تلویزیون خود را به یک متخصص کاربلد بسپارید.

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون به دلیل نوسانات و قطعی برق

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون نوسانات برق است. از آنجایی که تلویزیون‌های جدید به دلیل اینکه با ولتاژ پایین کار می‌کنند، با نوسانات برق دچار مشکل می‌شوند؛ بهتر است که از محافظ برق استفاده و از اتصال مستقیم به پریز خوداری کنید.

گاهی اوقات هم می‌شود که مشکل از همان محافظ برق است؛ محافظ خراب، باعث قطع جریان برق و یا عدم تأمین انرژی کافی برای راه اندازی تلویزیون می‌گردد. برای چک کردن این مشکل کافی است که تلویزیون را مستقیما به پریز دیوار وصل کنید؛ اگر تلویزیون درست کار کرد، اقدام به تعویض محافظ کنید.

این را ببینید  اقدامات زمان آبخوردگی تلویزیون

همچنین گاهی اوقات، تغذیه برق خانه شما دچار مشکلاتی است که باعث قطع بسیار کوتاه برق می شود؛ حتی ممکن است بر روی وسایل برقی یا چراغ های دیگر تاثیر گذار نباشد، اما باعث خاموش شدن تلویزیون شما ‌شود.

تایمر تلویزیون علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

یکی از رایج‌ترین علل خاموش شدن تلویزیون که اغلب اتفاق می‌افتد؛ تایمر تلویزیون است، که فعال شده و به صورت خودکار بعد از زمان مشخصی خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل، وارد منوی تنظیمات و بعد وارد قسمتtimer شوید، حالا روی گزینه tv timer زده و آن را روی حالت خاموش بگذارید.

فلش مموری ویروسی

باید دقت کنید که به هیچ عنوان از فلش مموری ویروسی استفاده نکنید؛ این کار ممکن است باعث انتقال ویروس به دستگاه شما شود و برنامه اصلی تلویزیون شما را از کار بیندازد؛ که این اتفاق باعث بروز مشکلاتی نظیر خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می‌شود.

خاموش روشن شدن تلویزیون به علت خرابی برد اصلی

زمانی که برد اصلی تلویزیون (جایی که تمام اجزای تلویزیون شما با هم ارتباط می گیرند و سیگنال را رد و بدل می کنند) دچار خرابی یا فرسودگی می‌شود، که در این مواقع تلویزیون به شدت گرم شده و باعث روشن خاموش شدن تلویزیون می‌شود. اگر تلویزیون شما این مشکل را دارد، بهتر است برای تعویض یا تعمیر برد اصلی که بسیار پرهزینه و حساس است از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

خرابی مین برد و مشکل فرسودگی قطعات آن

زمانی که علت خاموش شدن تلویزیون از مین برد باشد؛ مشکل، خود را به این شکل نشان می‌دهد که تلویزیون ناگهان خاموش می‌شود و زمانی که مجددا بخواهید آن را روشن کنید چراغ جلوی دستگاه شروع به چشمک زدن می‌کند ولی تلویزیون روشن نمی‌شود.علت خرابی مین برد، روشن ماندن طولانی مدت تلویزیون است. بهتر است که برای افزایش عمر آن، تلویزیون را بعد از چند ساعت روشن بودن برای مدت کوتاهی خاموش و برق آن را کاملا قطع کنید.

این را ببینید  چشمک زدن در نور پس زمینه با پنل LCD

تاثیر کابل نامرغوب HDMI در خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

یکی از دلایل خاموش شدن تلویزیون، استفاده از کابل نامرغوب hdmi است .سعی کنید برای وصل کردن دستگاههای دیگر به تلویزیون خود از کابل‌های ارائه شده توسط دستگاه استفاده کنید. امروزه نمونه‌های نامرغوب و فیک این کابلها در بازار زیاد شده است.

خرابی برد پاور

زمانی که مشکل خاموش شدن تلویزیون سونی، سامسونگ و سایر برندها از برد پاور آنها باشد؛ تلویزیون کاملا از کار می‌افتد و حتی چراغ پاور آن نیز روشن نمی‌شود. باید توجه کنید که بعد از 5 الی 6 سال برد پاور نیاز به سرویس دارد که در صورت عدم انجام آن و خراب شدن کامل برد مجبور به تعویض آن هستید. البته گاهی اوقات پاور قابل تعمیر است که تشخیص و رفع مشکل آن نیا به یک متخصص حرفه‌ای دارد.

راهکارهایی ساده، برای رفع مشکل خاموش روشن شدن تلویزیون

در بالا علل رایج خاموش شدن تلویزیون را بررسی کردیم؛ در ادامه می‌خواهیم به بررسی راهکارهایی ساده که مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون را حل می‌کند بپردازیم. روش‌هایی ساده که مشکل شما را در منزل برطرف می‌کند.

حتما مطمئن شوید که سیم برق درست و کامل به پریز متصل است. اگر سیم برق، از دستگاه جدا میشود از اتصال آن به دستگاه مطمئن شوید.

یک راه حل ساده این است که هنگام خاموش شدن تلویزیون، آن را از پریز برق بکشید و چند دقیقه بدون برق نگه دارید و دوباره دستگاه را روشن کنید؛ گاهی اوقات با همین کار ساده مشکل شما برطرف می‌شود.

در برخی از مدلهای قدیمی تلویزیونها، یک کلید پاور پشت دستگاه وجود دارد، که باید حتما روی حالت روشن باشد. اول از هر کاری دکمه پاور دستگاه را چک کنید.

این را ببینید  روش صحیح تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون

تلویزیون را از طریق دکمه خاموش و روشن جلو تلویزیون به صورت دستی روشن کنید؛ اگر تلویزیون روشن شد، پس مشکل از ریموت کنترل تلویزیون شماست.

اگر متوجه شدید مشکل از ریموت کنترل شماست بهترین کار این است که باتری‌های آن را تعوض کنید.

ممکن است مشکل از پریز برق شما باشد. دستگاه را از برق بکشید و یک لامپ یا هر وسیله برقی دیگر را به همان پریز برق وصل کنید تا مطمئن شوید برق موجود است. در غیر اینصورت مدارهای فیوز خود را چک کنید تا مشکل قطع بودن برق را پیدا کنید.

تمام سیم‌ها و کابل‌ها را چک کنید که دچار خرابی و فرسودگی نباشد. کابل و سیمهای آسیب دیده یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون است.

اگر تایمر خاموش شدن تلویزیون را چک کردید و روی حالت خاموش بود اما باز هم تلویزیون شما خاموش شد، دوباره به قسمت تنظیمات سیستم بروید و گزینه تنظیمات کارخانه را انتخاب کنید، بعد از فشردن دکمه از شما سوال می پرسد که برای تنظیمات مطمئن هستید؟ شما ok کنترل تلویزیون را فشار دهید. در این حالت تلویزیون به تنظیمات کارخانه بر می گردد و مشکل حل می شود.

حتما از گزینه ریست و به‌روز‌ رسانی استفاد کنید؛ شاید دستگاه شما نیاز به اپدیت داشته باشد. این مورد را می توانید در تنظیمات اصلی منوی تلویزیون پیدا کنید. ممکن است ریست کلی تلویزیون، مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون سونی، ال جی، سامسونگ و … شما را برطرف کند.

اگر بعد از عیب‌یابی و انجام دادن موارد بالا باز هم مشکل خاموش روشن شدن تلویزیون سامسونگ، سونی و سایر برندهای دیگر برطرف نشد و یا بعد از عیب‌یابی متوجه شدید که مشکل از برد اصلی، مین برد و… بوده، بهتر است که حتما از تعمیرکار تلویزون و یک فرد متخصص کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 9 =