نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

لکه سیاه در تلویزیون LCD چیست؟

لکه های سیاه در تلویزیون LCD می تواند کیفیت تصویر و تجربه مشاهده را مختل کند، خصوصاً اگر در مرکز قرار داشته باشد. در بهترین حالت، لکه های سیاه در اثر آلودگی، گرد و غبار یا بقایای جمع شده در سطح صفحه ایجاد می شوند. با این حال، پیکسل های مرده یا گیر کرده در اثر سو عملکرد داخلی نیز می توانند منجر به ایجاد لکه های سیاه شوند. بهترین روش این است که قبل از اتخاذ روش تعیین شده برای رفع آن، دقیقاً مشخص کنید که چه چیزی باعث ایجاد لکه های روی صفحه شما شده است.

وجود لک یا کثیفی

قبل از اینکه تصور کنید لکه های صفحه LCD شما به دلیل سو عملکرد داخلی است، کل صفحه را طبق توصیه های سازنده در کتابچه راهنمای کاربر تمیز کنید. در صورت عدم ارائه این موارد، از پارچه نرم و محلول 50/50 آب و الکل برای مالش ملایم مناطق مشکل دار و همچنین کل صفحه استفاده کنید. هرگز از حوله های کاغذی استفاده نکنید زیرا این مواد ساینده هستند و باعث آسیب دیدگی بیشتر صفحه می شوند.

پیکسل مرده یا گیر کرده؟

یک پیکسل LCD شامل سه زیر پیکسل قرمز، سبز و آبی است که قادر به تغییر رنگ و نمایش هر رنگ در 256 سایه یا سطح خاکستری است. اگر یک پیکسل در حالت خاکستری 0 در موقعیت بسته گیر کند، کاملاً سیاه به نظر می رسد. اگر یک پیکسل مرده باشد نیز سیاه به نظر می رسد، اما شناسایی علت مهم است، زیرا پیکسل های مرده مسئله بسیار جدی تری هستند و اغلب نیاز به جایگزینی دارند.

این را ببینید  یخ زدن پنل تلویزیون صفحه تخت LED

اگر می بینید که یک پیکسل هنوز هم می تواند رنگ ها را تغییر دهد، حتی کمی از ظاهر سیاه و سفید آن، گیر کرده و نمرده است. نرم افزار یا DVD های نمایشگر اختصاصی می توانند به شما در شناسایی این مسئله و همچنین تغییر رنگ پس زمینه تلویزیون به رنگهای ثابت، ترجیحاً سفید برای شناسایی لکه های سیاه، کمک کنند.

علل

پیکسل های مرده می توانند در نتیجه ضربه شدید نیروی صفحه نمایش، ترانزیستورهای غیرفعال یا نقص سازنده رخ دهند. پیکسل های گیر کرده نیز می توانند در اثر ضربه، یا در اثر سایش ناهموار فسفر، ناشی از گذاشتن تصاویر ثابت روی صفحه برای مدت زمان طولانی ایجاد شوند.

راه حل

پیکسل های گیر کرده را می توان با اجرای برنامه نویسی DVD ویژه ای که برای استفاده از پیکسل از موقعیت گیر کرده طراحی شده است، ترمیم کرد. همچنین، در حالی که این برنامه نویسی در حال اجرا است، به آرامی ناحیه آسیب دیده را با یک پارچه نرم مالش دهید، همچنین می تواند پیکسل را از بین ببرد.

پیکسل های مرده معمولاً به صفحه تعویض یا راه حل حرفه ای تعمیر نیاز دارند. خوشبختانه، اکثر تولیدکنندگان انتظار دارند تعداد مشخصی از پیکسل های مرده در طول عمر محصول آنها رخ دهد و اگر تعداد پیکسل های مرده بیش از حد انتظار باشد، بسیاری از آنها صفحه های جایگزین را ارائه می دهند. این نکته ای است که باید هنگام خرید تلویزیون LCD به خاطر بسپارید و برخی از تولیدکنندگان مانند پاناسونیک ضمانت تمام پیکسل ها را ارائه می دهند.

این را ببینید  روش استفاده از آهن ربا برای رفع مشکلات تلویزیون
‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =